Artisternas hattgala 2015

Roberto Rodriguez, Alexandra och jag

Anna Neuman och Alexandra gjorde en film tillsammans

Matthias Pettersson t v och Thomas Gjutarenäfve

Ännu en hatt

Jag är med i en förening som heter Artisterna.se (tidigare Artisternas riksdag). Det är ett gäng kulturarbetare av vilka många flitigt medverkar som statister i olika sammanhang.

Varje år samlas vi och har en egen gala där det delas ut "Årets hatt" i flera olika kategorier. 2015 var det sex kategorier.

I år tog jag dotter Alexandra med. Hon var nominerad för sin insats i AMF-filmen "Tiden spelar trummor". Och på galan kom inte bara "Tiden" själv, som egentligen heter Roberto Rodriguez utan även Anna Neuman, som spelade Alexandras mamma i filmen.

Trots att det var hennes första roll var hon bara en ynka röst från att få en hatt. Inte illa för en 11-åring. Tvärtom. Jag är jättestolt.

Själv fick jag min tredje hatt. Den här gången i kategorin "Årets landsplåga de senaste 20 åren". Jag fick den för Telia-filmen "Vilse".

 

Julen 2014 var vi ett gäng reklamfilmsprofiler som ställde upp och medverkade i en kampanj för Wateraid.

Jag är en av frontfigurerna i Wateraids julkampanj 2014

Kommentarer

02.12.2014 14:00

Cecilia Chatterjee-Martinsen

Hej Roland,
Stort Tack från WaterAid för ditt engagemang, din tid och ditt stora hjärta!
Hälsningar,
Cecilia Chatterjee-Martinsen ,generalsekreterare WaterAid